News

             

Upcoming Guild Events

AUGUST 2019
August 12-13 (Mon-Tues) 9:30-12 PM Sheila Soyster Workshop: Calligraphy
August 16 (Fri) 8-10 PM Acoustic Concert Series - Ladies Night Out Trio, with Gail Gilrane, Mary Lutton & Denise Miller
August 18 (Sun) 5-7 PM Song Circle - Tony Apostolaros
August 21 (Wed) 1-4 PM Teen Photography Club, Pizza Meet and Greet
 

SEPTEMBER 2019
September 8 (Sun) 1-4 PM Reception Gallery 1 & 2: Manasquan River Artist Group
                                                                Studio Gallery: Danny Clinch  "Photographer of the Stars"
September 13 (Fri) 7-9 PM Photography Club
September 20 (Fri) 8-10 PM Acoustic Concert Series - Bill Doerge and Friends
September 22 (Sun) 7-10 PM Song Circle - Tony Apostolaros
September 25 (Wed) 7-9 PM Monthly Meeting and Demo - Danny Clinch: Photographer, musician, director - Danny has accomplished it all.  Come 
                                                listen and be amazed by a Toms River native son.




 

 

Awards

Philomena Markiewicz received 1st place in oil/acrylic category at the Laurelton Art Society "Festival in Art" 2019 for her acrylic painting "Sails"

 

43RD ANNUAL OCEAN COUNTY SENIOR ART EXHIBIT AWARDS
ACRYLIC PROFESSIONAL
Honorable Mention - George Chosich
CRAFT PROFESSIONAL
2nd Place - Marcie Falconetti
1st Place - Samuel Sinelnikov
DIGITAL PROFESSIONAL
1st Pace - Robert Henne
MIXED MEDIA PROFESSIONAL
3rd Place - Carol Ann Oporto
2nd Place - Tamara Woronczuk
1st Place - Francine Van Ostrand
MIXED MEDIA NON-PROFESSIONAL
3rd Place - Thomas Schmiegel
OIL NON-PROFESSIONAL
Honorable Mention - Josephine Guscott
2nd Place - Ann Valletta
PASTEL PROFESSIONSAL
Honorable Mention - Ellen Scharfenberg
PHOTOGRAPHY PROFESSIONAL
Honorable Mention - Elizabeth Schulz
3rd Place - Tom Miller
PRINT PROFESSIONAL
3rd Place - Jim Miele
2nd Place - Betty Kem
1st Place - Leslie Ovechka
PRINT NON-PROFESSIONAL
2nd Place - Joan Adams
WATERCOLOR PROFESSIONAL
Honorable Mention - Marie Devenezia
Honorable Mention - Margaretta Lear-Svedman
1st Place - Skip Weber
WATERCOLOR NON-PROFESSIONAL
Honorable Mention - Tomoko Kitajima
Honorable Mention - Mariellen Smith
2nd Place - Zenka Sommers
WORKS ON PAPER PROFESSIONAL
2nd Place - Arlette Malivernier
1st Place - Cynthia Fleureton
CONGRATULATIONS TO ALL


 

Mary Jo Austin was awarded Best Figurative for her "Chillin" in the Manasquan River Group of Artists' Annual Show at the Brielle Library.

Ray Moran was awarded Best Floral for his watercolor "Rhodie" in the Manasquan River Group of Artists' Annual Art Show at the Brielle Library.

Mary Jo Austin received 2nd prize in oils at the Laurelton Art Society Spring Art Festival for her painting, “Two Boys on the Beach.”

Elsa Herrmann was awarded second place in the watercolor category at the Laurelton Art Society's Spring Art Festival for her entry entitled "Behind Red's, Point Pleasant.

Letter from the President

August 2019 President's Letter
 
Hello Fellow Guild Members,
I am coming around the bend into the final stretch of my first year as President of the Guild. We have made a lot of progress. New Membership has increased this year and we have had
several successful fundraisers.I am super focused on increasing volunteerism and fundraising projects for the Fall.
 
I look forward to celebrating with everyone on September 4th at Aqua Blu Restaurant, for our Annual Members Dinner where the new executive board and trustees will be inducted for the next year.
I will be making a toast to all of my helpers, supporters, and creative artists at the dinner so raise a glass with me as we round the bend.
 
Artistically Yours,
AnnMarie Dario

Attention All Artists

If you plan on dropping off new work for the Gift Shop, please notify Kath Gregitis first. Kath will then come in to inventory your work into the book.

Thank You,
Kath Gregitis
732-244-6296 
Aisha745@aol.com

2019 Officers and Trustees

Officers for the 2019 Year


    President - Annmarie Dario
    Vice President - Judy Lepore
    Treasurer - Arlette Malivernier
    Recording Secretary - Susan Baron Gelber
    Corresponding Secretary - Carol Colvin
    Membership Secretary - Wendy Kovacs

Guild Trustees

Carol Ann Oporto
Mary Jo Austin
Russ Whitman
Leslie Ovechka
Tamara Woronczuk
William Kobasz
Marcie Falconetti
Kathleen Tobin Smith
Robert Henne
Peggy Trerotola